ZalogujRejestracjaSzukajZaloguj się, by sprawdzić wiadomościGrupyStatystyki
 Ogłoszenie 

09 maja — początek akcji Prawdziwiej nie będzie;
22 maja — koniec akcji Prawdziwiej nie będzie;
23 maja — początek akcji Tego jeszcze nie było
23 maja — początek akcji Było minęło
06 czerwca — koniec akcji Tego jeszcze nie było
08 czerwca — koniec akcji Było minęło
01 czerwca — początek akcji Dziecinada
05 czerwca — koniec akcji Dziecinada

ZABAWA: 333 sposoby, w jakim można pokazać swoją aktywność na forum
    RARRYSNARRYDRARRY
Hufflepuff || Gryffindor || Ravenclaw || Slytherin
783 || 336,5 || 616 || 531,9

[T] ma pierwszeństwo, [NZ]/[Z] i [S] ustępuje tylko [T], i są sobie równe - nie używa się ich jednocześnie. [Z]/[NZ] oraz [S] górują nad [D] i [M]. Nie istnieje coœ takiego jak [P] do poezji albo [Di] do dribble. Więc np [T][NZ][D], albo [T][S][D], ALE NIE [NZ][S][D] albo [T][Z][S][D], bo Gospodziany TAG seria to nie seria z AO3 lub też seria w normalnym tego słowa znaczeniu.

W razie problemów z rejestracją - usuń polskie znaki z wpisywanych informacji.
Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się z nami na FB Gospody
(kontakt alternatywny: klaqa@onet.pl)

Regulamin Główny || Regulamin Czytelni || Gospoda w pigułce
Aktywny udział w życiu forum
Do kogo się zwrócić

Poprzedni temat «» Następny temat
Bajki
Autor Wiadomość
Lilka
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-11, 17:02   Bajki

Kamena zainspirowała mnie grą w cytaty z bajek. Tak myślę...jaka była wasza ulubiona bajka z dzieciństwa? Moja? Zależy w sumie od etapu. Najpierw Muminki walczyły z Gumisiami, potem zaczęły łazić po nich Smerfy, by zostać wykopane przez Pokemony i Czarodziejkę z Księżyca. Gdzieniegdzie pałętał się Kot Sylwester z Tweetem przeganiani przez radosnego misia Colargola i podgryzani przez Reksia. :P

Jeśli chodzi o bajki w wersji 'pisanej', to uwielbiam wydanie Baśni Braci Grimm - wersja dwutomowa - żaba na okładce 2 tomu, kruk - pierwszego tomu. Są nieco brutalne, ale przez to później w przedszkolu miałam okazję porównać to, co czytałam w domu z tym, co reprezentowały śliczne wydania tych baśni przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym.

I tak ostatnio zauważyłam dziwne trendy wśród pseudoznawców psychologii. Czego wg ekologów* można się nauczyć z baśni o Czerwonym Kapturku? Nienawiści do zwierząt, jakimi są wilki. No i niechęć do osób starszych, tudzież instrumentalne ich traktowanie. -> ponoć Ikea wyprodukowała lalkę wilka któremu możemy otwierać brzuch i wyciągać 'babcię'.

O ile Pottera - najdłuższą baśń, która ciągnie się za mną od czasów późnego dzieciństwa - jestem w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze, o tyle "nowe spojrzenie" na tradycyjne bajki nieco mnie przeraża.

*ponoć to oni podnieśli raban w związku z wypuszczeniem owej zabawki...

Wirwanna. 

skrzat domowy
Wolny Skrzat

Wysłany: 2014-11-13, 11:36   

U mnie w domu bajki ogląda się regularnie. Mam młodszą siostrę, więc może to dlatego, ale w sumie i wcześniej się oglądało rodzinnie. Wszystkie pełnometrażówki Disneya i Pixara szczególnie. Ostatnio jesteśmy zachwycone Minionkami. Są zarąbiste :D Wiecie, to takie cofanie się do dzieciństwa może, ale teraz bajki są robione targetowo tak,, że wszyscy mogą się pośmiać. Niektóre cytaty z bajek weszły nam do mowy codziennej.

Jak "Łyka?" z Herkulesa, "Wrzuć to tam z powrotem, bo naprawdę" - z Potworów i Spółki itp.

"Tylko ci, którzy boją się prawdy, powinni wystrzegać się Węża"

"Będziesz tu bezpieczny" tł. anga971
Ostatnio zmieniony przez Wirwanna. 2017-12-04, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

euphoria queen 

Order Merlina II klasy
Miss McKay

Wysłany: 2014-11-14, 21:57   

Miałam spory problem z bajkami w dzieciństwie, bo mam dwóch młodszych braci, a oni kategorycznie nie lubili dziewczyńskich rzeczy. I te japońskie wykrzykiwanki raniły mi uszy, chociaż na szczęście wciąż pozostawała klasyka jak Pingwin Pik-Pok czy Miś Uszatek. Lubię do tej pory Reksia i Zaczarowany Ołówek. Przygody Smoka Wawelskiego to pierwszy serial sensacyjny jaki obejrzałam i każdy powinien wrócić do starych dobrych korzeni.

Obecne bajki średnio mi odpowiadają. Nie chodzi mi o Smerfy czy Gumisie, ale Shreki i tym podobne trochę za bardzo wchodzą już swoją animacją na wyższy level. Kredki i kartka jednak daje najwięcej radości niż gadające głowy.

Generalnie z takich bajek to psychodelicznie wychowała mnie mama na baśniach braci Grimm, więc można sobie wyobrazić, że wiele złego dzieje się pod tą kopułą ;)

Martynax 

Opiekun Puchonów
It Is What It Is

Wysłany: 2014-11-14, 23:54   

Bajki z dzieciństwa to dla mnie wszystkie dobranocki XD Muminki, Kubuś Puchatek, Tabaluga ("Jakubie zrób mi loda" hahahah xd), Gumisie <3 xd

Poza tym, to kocham, wielbię i wielbić będę zawsze filmy Disneya i Pixara xddd Potrafiłam godzinami siedzieć przed telewizorem i oglądać bajki na wideo, a potem weszło DVD, więc... :D ale zawsze byłam i do tej pory jestem wielką fanką i chętnie biegam na wszystko do kina ;p

Zawsze bardzo lubiłam Mulan ;333 Mustanga z dzikiej doliny i Tarzana ;p Niesamowicie nudną bajką jest dla mnie Pocahontas... znaczy, kiedyś lubiłam a teraz jak próbowałam obejrzeć, no to odpadłam XD

Alexandrine 

Order Merlina II klasy
Morderczy Demon

Wysłany: 2014-11-15, 00:57   

Powiem wam szczerze, że ja po prostu oglądałam co było w telewizji.. Jako dziecko raczej odrzucone przez społeczeństwo nałogowo siedziałam w domu, w czasie gdy leciały np. Pokemony na TV4 o 15... Czy o 19 wieczorynkę... Zresztą jeszcze w LO zdarzało mi się o 19 oglądać bajki na TVP1, bo co miałam robić? No i miałam podstawowy zakres programów, TVP1, TVP 2, TVP3, Polsat i TV4, bo przez mieszkanie przy parku, TVN mi nie ściągało.. Kablówki rodzice dorobili się dopiero jak poszłam na studia a idea komputera w moim domu pojawiła się dopiero w 5kl, a internetu w gimnajum, wtedy odkryłam piękny świat pisany ; )

Jednakże Disney zawsze będzie w moim sercu, choć przyznam z rękąna sercu, że nie widziałam wszystkich ekranizacji bajek.. Pixar też jest uroczy... Pisane bajki, w podstawwówce przeczytałam chyba baśnie i bajki dla wieku 1 - 3 chyba z 4x wzdłuż i wszerz. Potrafiłam wypożyczać po 10 tych cieniutkich książeczek i zwracać je dzień później już przeczytane.

W liceum włączyło mi się anime, kucyki... I tak jakoś, bajki całe życie mi się przewijają w różnej formie ; ) I zdecydowanie (jak to by znana nielicznym, Mun, powiedziała) "wszyłam" sobie kucyki w życie ; )

Kobiety z pigułek konstruują bomby.

Al 

Opiekun Gryfonów

Wysłany: 2014-11-17, 07:27   

Większość bajek które pamiętam z dzieciństwa, to akurat anime. Poza nimi...hm, na kasetach VHS, ogladałam różne rzeczy, m.in. Kacper, czy jakieś bardzo stare bajki Disney'a (typu Śpiąca królewna, Król Lew). Do tego dobranocki... cóż, co zrobić, większość mojego dzieciństwa definiował Dragon Ball Z, i inne anime z francuskim dubbem i polskim lektorem xD

Klawa 

Opiekun Krukonów

Wysłany: 2014-11-17, 08:03   

Sailor Moon oglądałam. Niewiele z tego pamiętam po prawdzie, ale wiem że miałam może 3 lata jak mama oglądała i przy okazji Klawa też...
Dużo siedziałam u babci, na kanałach typu Cartoon Network i Fox Kids/Jetix/whatever. Co za tym idzie, naoglądałam się "Atomówek", "Ed, Edd i Eddy", "Dzieciaki z klasy 402"(?) i podobnych. Na jednym z tych kanałów wyczaiłam też "Króla Szamanów" i oglądałam go kilkukrotnie, z wielką dbałością o to, by o tej 19 czy która to była, zawsze siedzieć u babci przed telewizorem.

Dragon Ball i Kapitan Tsubasa mnie jakoś ominęły - Tsubasę nadrobiłam jak zaczęłam się interesować anime :P Pokemony były bezustannie, na wszelakich kanałach puszczane, więc oczywiście oglądałam je dosyć często za młodu i za nie tak młodu xD

No i standard - bajki disneya, "Król lew", "Zakochany kundel", "Bambi"... Miałam też nagrane na kasecie odcinki "Wilk i Zając" które często oglądałam. Tom i Jerry itd. itp.

Z innej bajki - lubiłam słuchać bajek do snu. Pocahontas pamiętam najlepiej. To chyba była jakaś seria typu "poczytaj mi mamo", miałam ileś tam kaset i puszczałam sobie kładąc się spać.
(Później, dużo później, kupiłam audiobooka HPiZF i robiłam to samo.)

No i oczywiście nudziłam ludzi o czytanie mi do snu, baśni i innych bajek. W tym coś z kończynami wypadającymi po kolei z kominka... xD

"Sometimes there's other things you wouldn't think would be a good combination that end up turning out to be like a perfect combination. You know, like two people together, who nobody thought would ever be together..."

carietta 

Order Merlina II klasy
puckurt is everything

Wysłany: 2014-11-17, 21:24   

Pamiętam, że zawsze z babcią wieczorem oglądałyśmy dobranockę i kłóciłyśmy się o to, co dzisiaj będzie. Ona uwielbiała Gumisie, a ja Muminki, chociaż Buka po dziś dzień napawa mnie śmiesznym strachem xd.
I lubiłam też bodajże jakąś starą wersję Kucyków, bo pożyczyłam na VHS od kolegi i tak zajeździłam kasetę, że ledwo dyszała xd. W zasadzie to, co z telewizji, to oglądałam jak leci. Nie miałam jakiś większych faz na nic poza chyba Pokemonami. Zazwyczaj po szkole zbieraliśmy się w domu mojej przyjaciółki i razem oglądaliśmy nowy odcinek. Raz, pamiętam, jakoś odcinek wypadał wcześniej, a ja na drugi dzień miałam jechać do Włoch i po prostu nie mogłam go przegapić, więc nagadałam nauczycielce, że muszę wrócić wcześniej do domu, żeby się spakować i mnie puściła, lol xd.
Disney i Pixar to każdy zna więc nie będę się dużo tu rozwodzić. Z dzisiejszych bajek dogłębnie znam te typowo dziecięce, jak Doc McStuffin czy Princess Sophia. Na szczęście (a może i nie) tylko w wersji angielskiej.

A dzisiaj jedyne, co regularnie oglądam to Bob's Burgers ;).

Raven_86 

Absolwent Hogwartu

Wysłany: 2014-11-18, 19:28   

Paradoksalnie więcej bajek oglądałam jako nastolatka, niż dziecko. Z własnego dzieciństwa pamiętam Smerfy, Kaczora Donalda, Królika Bugsa, Gumisie, Dżeki i Nuka (czy jakoś tak), Misia Uszatka, a później Czarodziejka z Księżyca. Ta lista znacząco wzrosła, gdy zostałam starszą siostrą. Wraz z młodszym rodzeństwem pojawił się Garfield, W.I.T.C.H., Klub Winks, Ben 10, Scooby Doo i duuużo innych. Największy sentyment mam do Scoobyego. Może dlatego, że przy tej akurat bajce bawiliśmy się dobrze całą czwórką?

Ew 

Szara Eminencja

Wysłany: 2014-11-26, 00:28   

He hehe he. Ten temat powinien być wtedy, kiedy siadłyśmy z Klawą i same wspominałyśmy co to oglądałyśmy albo i nie jak byłyśmy dziećmi. Zawsze u nas jakoś na te tematy schodzi.
Ja muszę powiedzieć, że raczej nie oglądałam dużej ilości bajek. Z jednej strony nie miałam jak, życie na wsi z - w najlepszym wypadku - 5 kanałami nie pomagało. I pamiętam jak płakałam dla wujków jak coś się kiedyś zepsuło (zapewne przy burzy) i nie mogłam obejrzeć Superświnki. Stali przy słupie z odbiornikiem i nim kręcili dopóki nie złapało zasięgu na tyle dobrze, żebym sobie mogła obejrzeć te 20 minut szczęścia.
Ale zamiast tego... chyba raczej niewiele. Nie wiem czy mieliśmy wykupiony canal+ czy to były czasy, kiedy to nie było jeszcze kodowane, co prawdopodobnie jest bliższe prawdy, i to był chyba czas kiedy bajki oglądałam. Ale tak... niby mieliśmy odtwarzacz na kasety VHS i Ewu zawzięcie kolekcjonowała Przyjaciół z zielonego lasu, których ma do tej pory i zamierzam to przegrać na CD, ale chyba przez większość czasu po prostu byłam na zewnątrz. Było ciekawiej po prostu xD

Także moje bajki to się bardziej zaczynają od 18 lat w górę, bo wcześniej... meh.

Come for the accents, stay for the existential crisis.

NeenAsh 

Pani Minister

Wysłany: 2014-11-30, 12:04   

Kocham bajki, anime i baśnie. Dużą część produkcji Disneya i Pixara widziałam, ostatnio oglądałam z kuzynką "Krainę lodu" i wprost oczarowana byłam Olafem ^^ No uroczy i rozkoszny jest! I Kristoff! Z bajek dzieciństwa nieśmiertelnie królowały Smerfy, Gumisie, Scooby Doo, Jetsonowie, Flinstonowie (Wiiiiiiiiiiilma! Wróciłem!) oraz Super Baloo i ukochany przeze mnie także Kubuś Puchatem z moim! Tygryskiem!
Jakoś przełom zerówki i podstawówki babcia mieszkająca w tym samym bloku założyła kablówkę, by wnuczki mogły bajki pooglądać (serio, tak nam zawsze mówiła), więc był i Cartoon Network, i FoxKids (późniejszy Jetix, a teraz chyba Disney XD się to nazywa...). Tak więc Neen poznała Krowę i Kurczaka, Atomówki, Johnnyego Questa i ukochanych TAS X-Menów, Spider-Mena i innych Marvelowców, jacy lecieli.
Z anime pamiętam i Czarodziejkę, i Generała Daimosa na Polonii puszczanego (namiętnie przeze mnie oglądany, a babcia się tak krzywiła!), i SuperŚwinkę, i Księgę Dżungli (ten francuski opening ^.^) oraz wiele, wiele innych. Tylko jakoś Dragon Ball mnie ominął, a nawet go do teraz nie nadrobiłam o.O

Waiif

2-klasista

Wysłany: 2015-11-05, 20:58   

Bajki, a filmy animowane jest roznica. Jesli chodzi o bajki to mama przeczytalaa michyba wszystkie mozliwe(jak mogla ominac basnie bardabeedle'a?). O dziwo nigdy tez nie uslyszalam kubusia puchatka. Ale tak, basnie braci Grimm uwielbiałam. Natomiast jesli chodzi o filmy animowane to moje serce zdobyl film "piekna i bestia" przy ktorej zawsze ryczalam. No i oczywiscie cala seria krola lwa. Wszystkie stare produkcje Disneya mam w malym paluszku, oj piekne to byly czasy.

Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach