ZalogujRejestracjaSzukajZaloguj się, by sprawdzić wiadomościGrupyStatystyki
 Ogłoszenie 

09 maja — początek akcji Prawdziwiej nie będzie;
22 maja — koniec akcji Prawdziwiej nie będzie;
23 maja — początek akcji Tego jeszcze nie było
23 maja — początek akcji Było minęło
06 czerwca — koniec akcji Tego jeszcze nie było
08 czerwca — koniec akcji Było minęło
01 czerwca — początek akcji Dziecinada
05 czerwca — koniec akcji Dziecinada

ZABAWA: 333 sposoby, w jakim można pokazać swoją aktywność na forum
    RARRYSNARRYDRARRY
Hufflepuff || Gryffindor || Ravenclaw || Slytherin
783 || 336,5 || 616 || 531,9

[T] ma pierwszeństwo, [NZ]/[Z] i [S] ustępuje tylko [T], i są sobie równe - nie używa się ich jednocześnie. [Z]/[NZ] oraz [S] górują nad [D] i [M]. Nie istnieje coœ takiego jak [P] do poezji albo [Di] do dribble. Więc np [T][NZ][D], albo [T][S][D], ALE NIE [NZ][S][D] albo [T][Z][S][D], bo Gospodziany TAG seria to nie seria z AO3 lub też seria w normalnym tego słowa znaczeniu.

W razie problemów z rejestracją - usuń polskie znaki z wpisywanych informacji.
Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się z nami na FB Gospody
(kontakt alternatywny: klaqa@onet.pl)

Regulamin Główny || Regulamin Czytelni || Gospoda w pigułce
Aktywny udział w życiu forum
Do kogo się zwrócić

Poprzedni temat «» Następny temat
Dział dla crossów

Czy potrzebny jest osobny dział na crossoverów?
Tak
54%
 54%  [ 12 ]
Nie
31%
 31%  [ 7 ]
Nie mam zdania
13%
 13%  [ 3 ]
Głosowań: 22
Wszystkich Głosów: 22

Autor Wiadomość
NeenAsh 

Pani Minister

Wysłany: 2014-11-30, 22:35   

Tak na szybko się wypowiem, bo co inne muszę pilnie kończyć.
Serio, nie widzę problemów z zamieszczaniem crossa. Jeśli coś łączy fandomy z różnych gatunków (np wymienione przez lobo książka, seria i film), to cross idzie do IF. A jeśli łączy taki sam gatunek, to trafia albo do FiS (w przypadku crossowania filmów/seriali), albo do IF (np crossowanie anime czy książek). Tylko crossy HP obojętnie z czym wrzucałabym do HP. Dla mnie to akurat proste i logiczne rozwiązanie.

Co do spisów i klubów - powiedz lobo(w przypadku crossów)/ktokolwiek inny, że chcesz stworzyć klub i staraj się, by funkcjonował, a spokojnie administracja i moderacja wam to umożliwi.

Alexandrine 

Order Merlina II klasy
Morderczy Demon

Wysłany: 2014-11-30, 23:08   

Jak Wy sobie wyobrażacie Klub Crossów? Znajdźcie mi wspólną ideę istnienia takiego Klubu? On po za opcją, że dane osoby łączą różne fandomy w jednym tekście, nie ma nic wspólnego...
Bo raczej ktoś kto łączy no nie wiem. Merlina z HP, nie będzie miał o czym podyskutować z kimś kto łączy Marvela z Hobbitem... Chyba tylko dla owego "spisu" o którym wszyscy krzyczycie. To będzie tworzenie bezsensownego klubu po nic, again.

Tylko tyle chciałam od siebie powiedzieć.

PS. Nie chcę spamować w temacie, więc dodaje tylko to: gdy autorzy nie mają pojęcia/nie interesują się tym drugim zestawieniem fandomów.

Kobiety z pigułek konstruują bomby.
Ostatnio zmieniony przez Alexandrine 2014-12-01, 00:13, w całości zmieniany 1 raz  

Aribeth 

Prefekt Gryffindoru
Tanczaca z wachlarzami

Wysłany: 2014-11-30, 23:21   

Alex, to jak już wsio skrytykowałaś, może zaproponujesz coś od siebie? Bo my przynajmniej próbujemy znaleźć alternatywne rozwiązanie.

lobogirl 

Pisarz Filmów i Seriali | Tłumacz Roku
Champion of Chaos

Wysłany: 2014-11-30, 23:22   

NeenAsh napisał/a:
Tak na szybko się wypowiem, bo co inne muszę pilnie kończyć.
Serio, nie widzę problemów z zamieszczaniem crossa. Jeśli coś łączy fandomy z różnych gatunków (np wymienione przez lobo książka, seria i film), to cross idzie do IF

Czemu? Czemu właśnie tam? W miejsce, gdzie nie zostaną znalezione przez osoby, które mogłyby chcieć to przeczytać właśnie ze względu na ten filmowy/serialowy aspekt? Pod jakim względem to ma być nieproblematyczne? Pomijając to, że, jeszcze raz, kłóci się z założeniami crossovera jako gatunku.

LOBO JEST WOLNYM ELFEM I UCIEKA DO MIRKWOODU

Al 

Opiekun Gryfonów

Wysłany: 2014-11-30, 23:26   

Dlaczego się kłóci? Jeśli jest tam Inny Fandom, to czemu nie ma być w IF? Po prostu jeśli coś nie pasuje do HP i nie jest czystym serialem/filmem, lepiej wrzucać to do IF, które od zawsze było wspólnym workiem, na rzeczy nie będące ani HP ani FiS.
Jak ktoś bardzo szuka ff do danego fandomu, raczej je znajdzie, choćby przez nieprzeczytane/opcje szukaj/polecenia innych osób/Ctrl+F/po pairingu.

Gizmo 

ArcyMag

Wysłany: 2014-11-30, 23:29   

Alex, wiesz, to trochę tak, jakbyś powiedziała, że fan HP i fan SPN nie mają o czym dyskutować, nie mają wspólnego tematu, bo to są dwa różne fandomy. Ale kto zabroni fanowi HP być jednocześnie fanem SPN i należeć np. do dwóch klubów, jednego takiego i drugiego takiego?

W konkretnym przykładzie, jaki przytoczyłaś, akurat osoba crossująca Merlina i HP, czyli ja, będzie miała wspólny język z osobą crossującą Marvela i Hobbita, bo znam te dwa fandomy (MCU lepiej niż Hobbita, ale oba znam przynajmniej jako tako), mogę czytać takie teksty i je komentować, pewnie jakbym się uparła, mogłabym nawet coś takiego napisać - chyba nic dziwnego, skoro od dobrych kilkunastu chyba miesięcy chodzi mi po głowie cross Marvela z Merlinem, który pewnie prędzej czy później zrealizuję.

Poza tym forumowe kluby, jak widzę, nie opierają się tylko i wyłącznie na miłości do danego fandomu. Najnowszy chociażby, promujący długie fanfiki - bez względu na ich fandom albo i brak fandomu - nie ogranicza się do jednego serialu czy książki, tylko działa międzyfandomowo, postawiwszy sobie pewien cel. Klawa miała pomysł na klub i zręcznie, choć nie bez przeszkód (bo oczywiście musiałam wymyślić problem, nad którym teraz sporo z nas dyskutuje...), go realizuje. Oczywiście wraz z pozostałymi klubowiczami, inaczej istnienie klubu nie miałoby sensu. W tym świetle nie widzę najmniejszego problemu z funkcjonowaniem klubu miłośników crossoverów - o ile taki klub powstanie, bo zdaje się, że na początku istnienia musi mieć przynajmniej trzech członków. Ja mogę tylko powtórzyć, że jestem chętna. I zgadzam się z Al, że to dobry początek na osiągnięcie w jakiejś tam przyszłości czegoś więcej dla crossoverów, może nawet tego, czego obecnie pragnie lobo. To się okaże z biegiem czasu, ale jakieś kroki dobrze byłoby podjąć, żeby nie stać w miejscu.

Jaźwiec pełnom gembom

Jeśli chcesz, żeby coś zostało zrobione dobrze, zrób to sam, jakżeś taki Słodowy

Aribeth 

Prefekt Gryffindoru
Tanczaca z wachlarzami

Wysłany: 2014-11-30, 23:34   

Gizmo, daj spokój, Alex po prostu chyba musi pomarudzić i skrytykować, bo po co pomóc znaleźć rozwiązanie, jak można rozjątrzyć i dążyć do kolejnej łajnoburzy z całkiem kulturalnej dyskusji?

Al 

Opiekun Gryfonów

Wysłany: 2014-11-30, 23:50   

Cytat:
W tym świetle nie widzę najmniejszego problemu z funkcjonowaniem klubu miłośników crossoverów - o ile taki klub powstanie, bo zdaje się, że na początku istnienia musi mieć przynajmniej trzech członków. Ja mogę tylko powtórzyć, że jestem chętna. I zgadzam się z Al, że to dobry początek na osiągnięcie w jakiejś tam przyszłości czegoś więcej dla crossoverów, może nawet tego, czego obecnie pragnie lobo. To się okaże z biegiem czasu, ale jakieś kroki dobrze byłoby podjąć, żeby nie stać w miejscu.

O to właśnie chodzi. Kliknąć "popieram pomysł utworzenia działu", czy nawet wypowiedzieć się w temacie jest łatwo. Zrzucić na moderację "twórzcie dział" też, jest łatwo. Moderacja, utworzy, przeniesie teksty... i tak dalej. Zero własnej pracy, prócz przekonania.

Klub, który łączy ideę, pokaże:
1). czy naprawdę crossy mają typu fanów/osób piszących;
2). czy naprawdę jest zapotrzebowanie na osobny dział
3). czy są ludzie, których zachęci to, że coś jest crossem (czy ktoś pomyślał, że czytelnik może nie wejść do fika, jak ten będzie w dziale crossoverów, bo po prostu nie wejdzie do tego działu?)
4). organizację osób które promują crossovery, także, czy nie jest to chwilowa moda/słomiany zapał
5). pozwoli na tworzenie własnej listy i dyskutowaniem nad opisywaniem tekstów;

Dodatkowo klub może wciągnąć ludzi w crossy, zmotywować do tłumaczenia, pisania, komentowania.

Może też upaść. Może, nie mieć nawet tych trzech członków. Może skończyć z jednym napisanym tematem i nieaktualizowaną listą. Może pokazać, że dział crossów, to jedynie chwilowa fanberia, rzucony pomysł i zapomniany chwilę później.
O to w tym chodzi.

Na razie ktoś wyjął na powierzchnie problem który dotyczy ilu... 14? 17? fików na forum? Wytworzyła się wokół tego dzika ideologia, problemy z szukaniem, znajdowaniem, opisywaniem ich i tak dalej. A to, nadal jedynie kilkanaście fików, mniej niż liczba fanfiction, jaka potrafi przybywać na forum w dobre dni.
Jeśli, klub nie pociągnie crossów, to nie ma sensu by zrobił to dział. Jak procą nie ustrzeli się gołębia, kto będzie próbował kulą armatnią?

Saraknya 

Order Merlina II klasy

Wysłany: 2014-11-30, 23:53   

Ariś proszona jest o uspokojenie się, bo na razie to ona prowokuje. Za spokojnie ci kochanie?

Co do Klubu to znając lobo nawet wiem, kto go założy i poprowadzi -.- Nawet spisy wan zrobię :P Ale jeżeli znajdę więcej niż 50 crossów to wiedzcie, że wrócimy do tej rozmowy o dziale. W końcu jak Gizmo zauważyła, od czegoś trzeba zacząć.

Aribeth 

Prefekt Gryffindoru
Tanczaca z wachlarzami

Wysłany: 2014-12-01, 00:01   

nie, nie za spokojnie, Saru, naprawdę. Tylko... a zresztą, nieważne. Znowu jestem najgorsza, przyzwyczaiłam się.

Uważam, że rozwiązanie proponowane przez Al ma sens, bo przynajmniej zakłada jakiś wkład własny zainteresowanych. I ma największe szanse rozwoju, a może nawet podbicia całego forum, jak to kiedyś zrobił KOD :D

Wirwanna. 

skrzat domowy
Wolny Skrzat

Wysłany: 2014-12-01, 00:32   

Rozumiem, że Alex chodziło raczej o fakt, iż nieznajomość części fandomów może powodować barierę komunikacyjną w klubie. Nie dla wszystkich, nie we wszystkich przypadkach, ale popieram, wszak w temacie dot. corssa z Teen Wolf np. nie powiem ani słowa. Nie neguje idei klubu, ale zauważa przeszkodę.

Którą, da się pewnie przeskoczyć. Osobiście - popieram pomysł założenia Klubu w celu założenia list crossów, rozpropagowania tego gatunku na forum i jako tymczasowe rozwiązanie wniosku lobo. Tyle ode mnie.

"Tylko ci, którzy boją się prawdy, powinni wystrzegać się Węża"

"Będziesz tu bezpieczny" tł. anga971

Gizmo 

ArcyMag

Wysłany: 2014-12-01, 07:49   

Wirwanna. napisał/a:
Rozumiem, że Alex chodziło raczej o fakt, iż nieznajomość części fandomów może powodować barierę komunikacyjną w klubie. Nie dla wszystkich, nie we wszystkich przypadkach, ale popieram, wszak w temacie dot. corssa z Teen Wolf np. nie powiem ani słowa. Nie neguje idei klubu, ale zauważa przeszkodę.
Pewnie, przeszkody będą i to pewnie niejedna - zawsze są, istnieją po to, żeby było ciekawiej :-P , żeby było co przeskakiwać, żeby nie było za łatwo. Myślę, że sobie poradzimy, a im więcej osób zbierze klub, tym większe prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie sobie innego klubowicza do pogadania czy po to, żeby pokomentował mu teksty. Zresztą, tak naprawdę, czasem i bez znajomości fandomu można tekst przeczytać i całkiem logicznie skomentować. Tak sądzę - i mam nadzieję, że moje komentarze do tekstów z fandomów, których praktycznie nie znam, są przynajmniej w miarę logiczne i mimo wszystko coś autorom dały, nawet jeśli nie radość, że oto jakaś ignorantka przejechała się po ich fanfiku :-P .

Wirko, jesteś za, ale czy to również oznacza, że w to... wchodzisz? 8-)

Saru, na forum jest więcej niż 50 crossoverów, już w tej chwili, tak przynajmniej pokazała mi wyszukiwarka po wpisaniu słowa 'crossover' i szukaniu go zarówno w tytule/opisie, jak i w treści postów. A dzisiaj powinien dobić kolejny, więc będzie jeszcze więcej... ;-)

Odzywam się wlaściwie głównie dlatego, że właśnie wpadłam na pomysł. Nie jest idealny i na pewno nie ułatwi życia osobom, które chcą czytać crossovery, ale może pomóc trochę autorom mającym problem, gdzie dany crossover umieścić. Otóż: bez względu na to, ile fandomów jest crossowanych, przy ich wymienianiu zawsze jakiś musi być pierwszy. Wszystko jedno, czy autor ustawi fandomy alfabetycznie, czy w jakiejś innej kolejności, zgodnej z jego wyobrażeniem o tekści czy czymkolwiek innym, zawsze jakiś fandom będzie pierwszy. I może to jego należałoby brać pod uwagę, jeśli chodzi o dział zamieszczenia danego crossovera? To taka drobna alternatywa do pomysłu Al (który rozumiem, pewnie, ale z którym nie we wszystkich przypadkach się zgodzę, bo np. dla mnie cross dowolnego fandomu z HP zawsze wyląduje w dziale HP, a cross dwóch filmów w dziale FiS, nawet jeśli jeden z tych filmów jest adaptacją powieści, a drugi adaptacją komiksu).

Jaźwiec pełnom gembom

Jeśli chcesz, żeby coś zostało zrobione dobrze, zrób to sam, jakżeś taki Słodowy

Eris 

Prefekt Ravenclaw

Wysłany: 2014-12-01, 14:23   

To ja tylko wtrącę, że przy przesuwaniu tematu do innego działu jest chyba opcja "zostaw odnośnik w poprzednim dziale" czy coś podobnego? Może spróbować z czymś takim, że np. przy crossie HP i Marvela wrzuci się najpierw tekst do działu HP, a potem przesunie do FiS?

euphoria queen 

Order Merlina II klasy
Miss McKay

Wysłany: 2014-12-01, 14:41   

Uhm... Powiem tak: był plan zrobienia tygodnia crossoverów (miałyśmy takie niecne zamiary z angą), ale padł, bo czasu jak widać mało. Czy dział jest nam potrzebny? Dla 20 tekstów? Dlaczego ma powstać nowy dział dla tak niewielkiej liczby? Dlaczego nie dla TW, SPN czy Tolkiena, który się nam rozrósł? Każde z nich szacuje po kolejno 100, 80 i jakieś dobre 50 tekstów.

Spisy są nie tylko w Klubach, ale Klubowe spisy są zalinkowane w SPISACH odpowiednio pogrupowane dla działów. Więc TW, SPN, Sherlock BBC w FiS oraz pairingowe w HP YAOI.

Czy przyda nam się kolejny klub? Prawdę powiedziawszy nie wiem. Jeśli ktos chce i sam się tym zajmie - droga wolna, ale mówię stanowcze nie temu, aby moderatorzy dostali do łapek kolejny nawał pracy z poprawianiem otagowań czy czytaniem całych opowiadań, aby sprawdzić czy to cross. Jako osoba, która robiła spisy i przegrzebała się przez dużą część opowiadań, bo autorzy nie zaznaczali pairingu - powiem wam, że to mordęga, ktora zniechęcia po pierwsze do pracy, a po drugie do komentowania potem tekstu.

Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach